دوربین کانن
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
Image result for Enhance the camera flashImage result for Enhance the camera flash
 • قدرت فلاش را بیشتر کنید
 • فلاش را به سوژه خود نزدیک تر کنید
 • ایزو را بیشتر کنید
 • دیافراگم را بازتر کنید (ضرایب اف کوچک تر)

Image result for Photography with strong Norfolk

کلمه «فلاش» به تنهایی پتانسیل ایجاد ترس را دارد، حتی در میان عکاسان با تجربه، چون تصاویر چهره های بیش از حد نوردهی شده و چشم های قرمز را در ذهن تداعی می کند. به همین دلیل، بسیاری از عکاسان کلا از فلاش صرف نظر کرده، و همیشه یک فاصله ایمن را حفظ می کنند. من فکر می کنم این خیلی بد است.آیا فلاش شما در تصویر بیش از حد قوی است؟ خب، تنها برعکس هر یک از موارد بالا را انجام دهید (قدرت فلاش را کم کنید، آن را از سوژه دور کنید، ایزو را کم کنید، از یک دیافراگم کوچک تر استفاده کنید).حتما متوجه شدید که من هنوز به سرعت شاتر اشاره ای نکرده ام. علت آن این است که سرعت شاتر شما هیچ تاثیری بر فلاش ندارد.خب، تقریبا هیچ تاثیری. هر دوربینی دارای یک سرعت همگام سازی با فلاش (sync-speed) است. علت آن این است که اگر سرعت شاتر بیش از حد سریع باشد، به خوبی با فلاش همگام نمی شود (قبل از این که فلاش زده شود، شاتر باز و بسته خواهد شد). در نتیجه، بخشی از تصویر شما اثرات فلاش را نخواهد دید – که به یک نوار سیاه در میان بخشی از عکس منجر می شود. برای اغلب دوربین ها، حداکثر سرعت همگام سازی فلاش شما حدود ۱/۲۰۰ یا ۱/۲۵۰ خواهد بود. سرعت شاتر خود را زیر این مقدار (آهسته تر از ۱/۱۲۵ یا ۱/۶۰ ثانیه) نگه دارید، در این صورت مشکلی نخواهید داشت اگر سرعت شاتر بیش از حد سریع باشد (بیشتر از سرعت همگام سازی) چیزی مانند این به دست خواهید آورد، که در آن بخشی از تصویر با فلاش نورپردازی نشده و تاریک، یا حتی سیاه می شود.

Image result for Photography with strong Norfolk
 هر تصویر گرفته شده با فلاش دو نوردهی دارد، که بر روی یکدیگر قرار گرفته اند. این که شما چطور تصمیم می گیرید بین نور محیط و نور فلاش تعادل برقرار کنید، تُن رنگ تصویر را تنظیم می کند. اجازه دهید در یک زمان فقط یک لایه را در نظر بگیریم، و آن وقت خواهید دید که ایجاد یک تصویر با استفاده از فلاش اکسترنال چقدر آسان خواهد بود هر تصویر گرفته شده با فلاش دو نوردهی دارد، که بر روی یکدیگر قرار گرفته اند. این که شما چطور تصمیم می گیرید بین نور محیط و نور فلاش تعادل برقرار کنید، تُن رنگ تصویر را تنظیم می کند. اجازه دهید در یک زمان فقط یک لایه را در نظر بگیریم، و آن وقت خواهید دید که ایجاد یک تصویر با استفاده از فلاش اکسترنال چقدر آسان خواهد بودین نوردهی من برای نور محیط است (عکس بالا). ما یک شروع خوب را پشت سر گذاشتیم! ب
Image result for Photography with strong Norfolk
برای این عکس، من می خواهم آسمان تاریک و دراماتیک در پس زمینه را نگه دارم، و برای نورپردازی بازیکن تنیس بر فلاش خودم تکیه خواهم کرداین پشت صحنه چیدمان نورپردازی ماست. از آنجا که نور دارد به صورت زاویه دار بر روی سوژه می تابد (به لطف فلاش های اکسترنال یا جدا از دوربین)، دراماتیک بوده و اَشکال را بسیار موثرتر از وقتی که فلاش بر روی دوربین باشد، نشان می دهد. یک فلاش در سمت راست دوربین است، که نور را به داخل یک چتر می تاباند تا آن را نرم کند، فلاش دیگر در سمت چپ دوربین (و پشت سوژه) است تا یک نور تاکیدی (accent light) اضافه کند.نور تاکیدی یا accent light یک منبع نور خیلی کنترل شده است که قسمت های خاصی از سوژه را روشن یا هایلایت می کند. این می تواند یک نور مو باشد که به شما مقداری تمایز از پس زمینه می دهد یا یک نور پهلو که قطرات عرق روی ورزشکاری را بعد از تمرینی سخت روشن می نماید..
Related image
حالا فلاش خود را روشن کنید. من با استفاده از فلاش برای نورپردازی سوژه ام، می توانم از دو مزیت بهره مند شوم – آسمانم تاریک و دراماتیک باقی می ماند در حالی که سوژه ام به خوبی نورپردازی می شود.احتمالا باید چندین عکس بگیرید تا نورپردازی مناسب را به دست آورید. این کاملا طبیعی است! از نکات ذکر شده در بخش قبل این مطلب برای بیشتر یا کمتر کردن قدرت فلاش خود استفاده کنید.هنگامی که ما فلاش ها را اضافه می کنیم، می توانیم همزمان با مزیتِ داشتن نور مناسب بر روی سوژه خود، پس زمینه دراماتیک را نیز حفظ کنیم. گرفتن این عکس بدون فلاش امکان پذیر نیست.اگر شما سطح نور محیط خود را بالا نگه دارید، فلاش تنها کمی نور اضافه خواهد کرد. اگر با یک تصویر دارای نور محیطی بسیار کم (تاریک) شروع کنید (مانند عکس بالا)، فلاش شما یک تصویر بسیار قوی تر را شکل داده و مشخص خواهد کرد.
Image result for Photography with GastroenterologistImage result for Photography with strong Norfolk

هنگامی که نحوه استفاده از فلاش اکسترنال را یاد گرفتید، یک دنیای عکاسی کاملا جدید برای اکتشاف خواهید داشت. امتحان کنید. بدترین چیزی که احتمالا می تواند اتفاق بیفتد این است که شما چیزی یاد خواهید گرفت.عکاسی دیجیتال توانایی امتحان کردن موارد مختلف را بدون هیچ گونه عواقب مالی به شما می دهد. در زمان عکاسی با فیلم، یادگیری عکاسی با فلاش از طریق آزمون و خطا احتمالا بسیار گران بود؛ امروزه شما می توانید برای یادگیری، هر تعداد عکسی که دوست دارید بگیرید، بدون این که ورشکست شوید.هیچ کس تا کنون در اولین تلاش خود عکاسی با فلاش اکسترنال را درست انجام نداده است – آزمایش کنید و به آن بچسبید، و آن وقت ابزار جدید ارزشمندی به مجموعه ترفندهای خود اضافه خواهید کرد

Image result for Enhance the camera's lightning speed

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه 28 آذر 1396
Image result for Plate meteringSet up the camera

تمام دوربین‌های جدید DSLR دارای سیستم نورسنجی هستند که نورسنج یا مترینگ (Metering Mode) نامیده می‌شود. دانستن اینکه نورسنجی چگونه کار می‌کند و هرکدام از حالت‌های آن چه تفاوتی دارند، نقش مهمی در عکاسی دارند. زیرا با درک نورسنجی می‌توانید کنترل بهتری بر روی میزان نوردهی داشته باشید و عکس‌های بهتری را در موقعیت‌های مختلف ثبت کنیدمتاسفانه در هر سازنده و هر مدلی، حالت‌های نورسنج به نحوی متفاوت تغییر می‌کند. برای مثال در دوربین نیکون D5300 برای تغییر حالت‌های نورسنجی باید از طریق دکمه Info و در منو این کار را انجام دهید. در دوبین‌های حرفه‌ای مانند نیکون D810 و نیکون D4s دکمه جداگانه‌ای در بالای دوربین وجود دارد.در مدل‌های مختلف دوربین‌های کانن نیز این تفاوت وجود دارد اما به صورت کلی می‌توان از کلیدهای ترکیبی (دکمه Set) منو دوربین یا دکمه اختصاصی نورسنجی نزدیک صفحه نمایش بالای دوربین، آن را تغییر داد.

Image result for Plate meteringSet up the camera

این سیستم تقریبا کل چیزهایی را که چشمی دوربین می بیند نورسنجی می کند، ولی تاکید عمده بر مرکز عکس و در حدود نصف پایینی آن می باشد. از این نورسنجی می توان برای  عکاسی منظره استفاده کرد، با این فرض که سوژه اصلی در مرکز عکس باشد. اینکه این سیستم نورسنجی بیشتر قسمت پایین عکس را نورسنجی می کند بخاطر آن است که نیمه ی بالایی عکس آسمان خیلی روشن فرض شده است.همانطور که گفته شد، این سیستم های نورسنجی بر روی بسیاری از دوربین های مدرن و دیجیتال وجود دارند. مطمئنا قبل از اینکه یکی از سیستم های نورسنجی را مورد استفاده قرار دهید، باید از طریق دکمه یا اهرمی دوربین را برای آن آماده کنید. در خیلی از دوربین های دیجیتال این کار از طریق منوی خاصی انجام می شود. برای اطلاع از چگونه تغییر دادن سیستم نورسنجی به دفترچه راهنمای دوربین خود مراجعه کنید.

Image result for Plate metering Gastroenterologist

هنگامی که در حالت دستی عکاسی کنید می‌توانید نورسنجی دوربین را در عمل مشاهده کنید. به چشمی دوربین خود نگاه کنید، یک نوار درجه مانند را می‌بینید که در مرکز آن صفر و به سمت راست و چپ دارای علامت «-» و «+» است. اگر دوربین خود را به سمت جایی پرنور بگیرید، این نوار به سمت «+» جابه‌جا شده و به شما می‌گوید که نور برای عکس زیاد است. اگر دوربین را به سمت جایی تاریک بگیرید، نوار به سمت «-» جابه‌جا شده و نشان می‌دهد که نور برای عکس کافی نیست. با این اطلاعات عکاس درباره پارامترهی نوردهی مانند سرعت شاتر و دیافراگم تصمیم‌گیری می‌کند.شما می توانید برای نورسنجی سوژه های مختلف از سیستم های گوناگون نورسنجی که بر روی دوربین شما وجود دارد استفاده کنید.

Image result for Plate meteringSet up the cameraنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 20 آذر 1396
Image result for How image stabilization works

زمانی که لنز دوربین دارای قابلیت لرزشگیر باشد بخش فیزیکی لنز به‌صورت شناور درون لنز حرکت می‌کند. دلیل این شناور بودن انرژی الکتریکی موجود در اطراف آن است. زمانی که حرکت یا لرزشی وارد شود، بخش الکتریکی با کمک سنسور‌های ژیروسکوپ این لرزش را با انجام حرکتی معکوس جبران می‌کند. این کار باعث می‌شود که لرزش‌های دست عکاس به‌اندازه بسیار زیادی توسط لنز کنترل شود و نتیجه حاصل شده نیز تصویری واضح خواهد بود. البته لرزشگیر اپتیکال همیشه درون لنز قرار نمی‌گیرد و برخی سنسور‌های تصویر دوربین‌ها نیز دارای لرزشگیر هستند که در این صورت به‌جای حرکت بخش داخلی لنز، خود سنسور دوربین متحرک است تا لرزش‌ها را دفع کند.بسیاری از لنز‌هایی که دارای لرزشگیر اپتیکال هستند، از چهار نقطه لرزش را کنترل می‌کنند و تصویر ثبت شده با لرزش دست عکاس را واضح‌تر ثبت کنند. البته این موضوع زمانی صادق است که عکاس بخواهد از سوژه‌ای ثابت عکاسی کند. زمانی که سوژه مورد نظر متحرک باشد قوانین قدیمی صادق هستند، یعنی با افزایش سرعت شاتر تصویر ثبت شده نیز واضح‌تر خواهد بود و در غیر این صورت تصویری بلور شده نصیبتان می‌شود.

Image result for How image stabilization worksImage result for How image stabilization works

Panning به‌ حالتی در عکاسی گفته می‌شود که عکاس دوربین را در محور افقی بچرخاند تا پس‌زمینه سوژه تار و خود آن واضح شود. برخی از لنز‌ها دارای ویژگی هستند که با کمک آن می‌توان لرزشگیر را تنها برای محور عمودی فعال کرد که در این صورت تصاویر ثبت شده بوکه مناسبی خواهند داشت و سوژه نیز به‌خوبی ثبت خواهد شد. با استفاده از این قابلیت بخش‌های بیشتری از سوژه اصلی به‌طور واضح ثبت خواهد شد و در صورتی هم که دست کاربر به‌بالا لرزش داشته باشد، لرزشگیر دوربین می‌تواند آن را خنثی کند. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که قابلیت مذکور در تمام مدل‌ها وجود ندارد و تنها برخی از آن‌ها اجازه فعال کردن لرزشگیر روی یک محور خاص را می‌دهند. در تصویر زیر می‌توانید نتیجه به‌عمل آمده را که دارای سطح بلور مناسب و نرمی است مشاهده کنید.یکی از اصلی‌ترین نکات منفی لرزشگیر‌های دوربین مربوط به‌مصرف باتری آن‌ها است. البته این مصرف چندان زیاد نیست ولی ممکن است این میزان برای برخی از افراد مهم باشد. البته میزان مصرف باتری بین مدل‌های مختلف متفاوت است.

Image result for Image Stabilizer Gastroenterologist        Image result for Image Stabilizer Gastroenterologist

حقیقت دیگر در خصوص لرزشگیر تصاویر این است که لرزشگیر‌های فیزیکی موجود در لنز‌ها، لرزش تصویر نمایش داده شده در منظره‌یاب (Viewfinder) را نیز کنترل می‌کند. گفتنی است که حدود ۱۰ درصد از عکاسان زمانی که بیش از یک ساعت عکاسی کنند به‌دلیل خستگی چشم سر درد می‌گیرند و با این قابلیت لرزشگیر‌ها، مشکل مذکور تاحدودی رفع خواهد شدزمانی که می‌‌خواهید تصویری با سرعت شاتر پایین ثبت کنید و البته دوربین نیز روی سه‌پایه قرار دارد، بهتر است که لرزشگیر دوربین را غیرفعال کنید. با وجود اینکه لرزشگیر اپتیکال ویژگی‌های خوب بسیار زیادی دارد، اما گاهی می‌تواند مضر باشد. لرزشگیر برخی از حرکات را کاهش می‌دهد در حالی که نیاز به‌چنین کاری نیست، اما این اقدام تنها برخی اوقات اتفاق می‌افتد و عکاسان بیشتر چنین موضوعی را در مدل‌های قدیمی شاهد هستند. دلیل آن نیز این است که لرزشگیر اپتیکال از لحظه فشار دادن دکمه تا فوکوس و اتمام فرآیند که یک یا دو ثانیه طول می‌کشد، فعال می‌ماند.
Related imageنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 18 آذر 1396
Image result for Best focus modes for portraiture in outdoor environments outside the studio

در تمامی عکس های پرتره، در نهایت یکی از چشم ها حتماً شارپ تر به نظر می رسد، و زمانی که عمق میدان کمی را به کار می برید فوکوس دقیق در این ناحیه بسیار مهم است.تا زمانی که سوژه ثابت است، می توانید از مد های فوکوس اتوماتیک و یا دستی استفاده نمایید. مد اتوفوکوس مورد نظر تان که ممکن است مدone-shot یا مد تکی (single) باشد را انتخاب کنید، همچنین برای قفل کردن بر روی تنظیمات لازم کافی است شاتر دوربین را تا نیمه فشار دهید و اجازه دهید دوربین بر روی چشم ها فوکوس کند.برای سوژه های در حال حرکت، بایستی دوربین را روی مد اتوفوکوس متوالی (servo یا continuous autofocus) ست کنید. سپس دنبال کردن سوژه توسط دوربین بسیار راحت خواهد بود، اما اگر اتوفوکوس متوالی با یک عمق میدان کم همراه شود بدست آوردن فوکوس شارپ بر روی جسم در حال حرکت بسیار مشکل خواهد بود.برای داشتن بهترین نتایج، نقطه فوکوس را خودتان انتخاب کنید، بنابراین این نقطه بستگی به این خواهد داشت که چشم های سوژه در کدام نقطه از کادر عکس قرار بگیرد. این روش کار سریع تر از زمانی است که نقطه فوکوس مرکزی را برای فوکوس به کار می برید، فوکوس می کنید، سپس کادربندی را تغییر می دهید و عکس می گیرید

Image result for Best focus modes for portraiture in outdoor environments outside the studio

عکاسی در زیر نور شدید خورشید ممکن است سایه هایی شدید روی صورت سوژه ایجاد کند، بنابراین برای جلوگیری از آن لازم است از فلاش استفاده کنید. آسان ترین راه برای انجام این کار تنظیم کردن آن بر روی نوردهی اتوماتیک TTL است که قدرت آن را بصورت اتوماتیک افزایش یا کاهش می دهد. همچنین از جبران نوردهی برای تنظیم کلی نوردهی استفاده کنید. با همان تنظیمات دریچه ی دیافراگم و لنزهای قبلی ، به سادگی با نزدیک تر شدن به سوژه عمق میدان کمتر شده است ) نمایش اثرات عمق میدان کم در عکس پرتره کلوزآپ یا سر و شانه ها بسیار راحت تر از زمانی است که می خواهید عکس تمام قد بگیریدبنابراین هر چه به سوژه نزدیک تر باشید ایجاد عمق میدان کم راحت تر است. فاصله شما از سوژه توسط فاصله کانونی لنزی که استفاده می کنید تعیین خواهد شد و دیگر این که چه مقدار از سوژه را می خواهید در عکس قرار دهید.

Image result for Best modes of focus GastroenterologistImage result for Best modes of focusSet up your camera

گر در حین عکاسی سوژه شما در سمت چپ یا کادر قاب تصویر قرار دارد، ممکن است نیاز داشته باشید نقطه فوکوس دوربین را بسته به موقعیت سوژه در داخل کادر تغییر دهید.در این شرایط، ممکن است حتی به فوکوس دستی یا استفاده از قفل فوکوس نیار پیدا کنید. در مُد فوکوس AF-S، تنها کاری که باید انجام دهید، فوکوس روی سوژه را انجام دهید و شاتر را بصورت نیمه بفشارید (تا فوکوس قفل شود)، سپس ترکیب بندی مورد نظر را انجام دهید و برای گرفتن عکس دکمه شاتر را بصورت کامل فشار دهید (تکنیک فوکوس و ترکیب بندی مجدد).ممکن است نیاز باشد نوردهی را بسته به نوع شرایط نوری محیط تغییر دهید. در شرایط نوری تاریک تر لازم است مقدار ISO را به جهت داشتن سرعت شاتر مورد نیاز برای جلوگیری از لرزش دوربین و تاری حاصل از حرکت سوژه، افزایش دهید.در برخی شرایط نوری روشن یا تاریک، باید از سیستم جبران نوردهی نیز استفاده کنید: اگر پس زمینه از سوژه اصلی بسیار تاریک تر باشد، باید برای اجتناب از نوردهی بیش از حد، جبران نوردهی را روی اعداد منفی مانند -۱ قرار دهید، و اگر پس زمینه بسیار روشن تر از سوژه است، باید آن را روی اعداد مثبت مانند +۱ تنظیم کنید، که در غیر اینصورت همه چیز تیره خواهد شد.

Image result for Best focus modes for portraiture in outdoor environments outside the studio

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 12 آذر 1396
Image result for Flags or gobos photography

به طور خیلی ساده، فلگ ها یا گوبو ها هر چیزی هستند که بتوان برای مسدود کردن یا کاهش نور از هر جای ناخواسته ای از آنها استفاده کرد. آیا تا به حال پیش آمده که پرده را بکشید تا جلوی نور خیره کننده یک صفحه تلویزیون را بگیرید؟ آن پرده به عنوان یک گوبو یا مسدود کننده نور عمل می کند. مثال دیگر آفتاب گیر ماشین شماست. چه مثال های دیگری به ذهنتان می آید؟ این موارد از زندگی روزمره می توانند به شما کمک کنند تا استفاده از مسدود کننده های نور را سریع تر بفهمید.اگرچه شما می توانید تقریبا از هر چیز تیره ای به عنوان یک مسدود کننده نور استفاده کنید، اما رایج ترین موارد کاغذ سیاه و تخته فوم سیاه (فوم برد سیاه) هستند. همچنین، اکثر رفلکتورهای ۵ در ۱ یک طرف سیاه دارند که به عنوان یک مسدود کننده نور در نظر گرفته شده است.

Image result for Flags or gobos photography

تخته فوم یا فوم برد سیاه یکی از مفیدترین چیزهایی است که می توانید استفاده کنید، چون ضخامت های متنوعی دارد که باعث می شود سفت و محکم باشد، و راحت می توان آن را به هر شکل و اندازه دلخواه برش داد. همچنین به راحتی قابل تهیه (در هر فروشگاه لوازم هنری) و بسیار ارزان است.همانطور که در این مطلب خواهید دید، ثابت نگه داشتن قطعه های تخته فوم در جای خودشان می تواند بسیار ناپایدار باشد. یک راه حل آسان این است که از چند گیره برای نگه داشتن مسدود کننده های خود استفاده کنید. من این مورد را به شدت توصیه می کنم.چیزهای دیگری که به شما کمک خواهند کرد تا مسدود کننده های خود را در جای خود محکم کنید شامل خلال دندان، چوب بستنی و نوار چسب می باشد.

Related image


با این تکنیک ها، شما برای ساخت یک صحنه، و کنترل هر ذره از نوری که دوربین شما ثبت می کند، وقت می گذارید. این کنترل، وقتی که به درستی انجام شود، باید به تصاویر به خوبی ایجاد شده ای منجر شود که در پس پردازش به توجه بسیار کمی نیاز دارند. در این مثال، این تصویر به یک کراپ کوچک، چند تنظیمات کنتراست موضعی کوچک، و یک فیلتر بالاگذر (high pass filter) نیاز داشت. به لطف زمان زیادی که صرف کار در دوربین شد، همه اینها تنها یک دقیقه وقت گرفتوقتی شما در حال کار بر روی تصویری هستید که چیدمان نورپردازی آن مراحل زیادی دارد، مهم است که وقت بگذارید و تصویر خود را به صورت مرحله به مرحله بسازید. با قرار دادن سوژه در محل خود و انتخاب ترکیب بندیتان شروع کنید. از آنجا، می توانید تصمیم بگیرید که چطور می خواهید آن را نورپردازی کنید. هنگامی که این سه مورد مشخص شدند، می توانید به طور مرحله ای به صحنه چیزی اضافه یا کم کنید – اینگونه قبل از اینکه به سراغ مرحله بعد بروید، می توانید اطمینان حاصل کنید که همه چیز کامل است.

Image result for Flags Gastroenterologist


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 11 آذر 1396


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی