دوربین کانن
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
Related image

عکاسی از ماه می تواند جذاب باشد – یک ماه کامل در حال طلوع (بالا آمدن)، بسیار بزرگ و اغلب قرمز رنگ به نظر می رسد. و ترکیب طلوع ماه با مناظر یا اشیاء دیگر به صورت کلوزآپ می تواند به یک عکس دیدنی و شگفت انگیز منجر شود. در این مطلب لنزک آلبرت دروس عکاسی از ماه در حال طلوع در ترکیب با اشیاء دیگر مانند ساختمان ها و مناظر را آموزش داده و نکات لازم را، از ایده پردازی و ترکیب بندی عکس گرفته تا برنامه ریزی و تنظیم دوربین به صورت مختصر،
توضیح داده است.

Image result for Photography of Moonrise at the exact point


هنگام گرفتن عکس ها، به طور کلی، ایده پشت عکس اغلب به اندازه خودِ عکاسی مهم است. این مسئله قطعا هنگام عکس گرفتن از ماه در حال طلوع در ترکیب با اشیاء دیگر مانند ساختمان ها و مناظر نیز صادق است.طلوع (و غروب) ماه خیلی سریع اتفاق می افتد، بنابراین زمان زیادی برای گرفتن عکس خود ندارید. برنامه ریزی بسیار مهم است.اول، به اشیاء زیبا در محله خود که در بالای خط درختان قرار دارند، فکر کنید. یا به دنبال نقاط دید بالاتر برای عکاسی بگردید. پس از آن، مهم است که یک ایده قوی از این که ماه به کجا طلوع یا غروب می کند، داشته باشید. در این مثال ما از عکس «نه و پنجاه و پنج» من به عنوان یک مثال استفاده می کنیم که در آن ماه درست در کنار یک برج کلیسا در حال طلوع کردن است.

Related image

با داشتن یک ایده در ذهنتان، همچنین باید در مورد فاصله ای که نسبت به یک شیء و ماه می ایستید نیز فکر کنید. در این مثال فاصله من از برج خیلی زیاد نیست، که جزئیات زیادی از برج و ماه به من می دهد. اگر من خیلی دورتر ایستاده بودم، ماه نسبت به برج خیلی بزرگتر میشد. بنابراین مهم است که این را نیز هنگام برنامه ریزی در نظر داشته باشید.

حالا که صحبتش شد…

۲

برنامه ریزی برای عکس


۱- زمان طلوع ماه: ۲۱:۰۹ PM

۲- موقعیت ماه ۱ ساعت بعد از زمان طلوع.

۳- موقعیت من در میدان

Image result for Adjust camera for shooting from the dawn of the moon

با غروب خورشید در حدود ساعت ۱۰ شب (بله، فصل تابستان در هلند اینگونه است) ماه دقیقا در همان زمان (اما البته، در جهت مخالف) در اطراف نقطه تعیین شده بود.با پین کردن برج بر روی نقشه من می توانستم ببینم که دقیقا کجا باید بایستم. از آنجا که اکثر مکان های دورتر از مرکز شهر با ساختمان ها مسدود شده بودند، من مجبور بودم نقطه ای را انتخاب کنم که کمی نزدیک تر باشد. میدان نزدیک به مرکز شهر یک نمای باز از بالای برج دارد و معلوم شد برای عکسی که من می خواستم بگیرم عالی است.

Image result for Adjust camera for shooting from the dawn of the moon

از آنجا، من فضای کافی برای حرکت به سمت چپ و راست داشتم، برای این که ماه را در موقعیتی که می خواستم قرار دهم. من باید در نظر می گرفتم که ماه از جایی که من ایستاده بودم، نسبت به جایی که در ابتدا طلوع می کرد، به سمت راست حرکت می کند. همانطور که می توانید ببینید، گرفتن عکسی مانند این به برنامه ریزی زیادی نیاز دارد و متغیرهای زیادی وجود دارند که شما باید با آنها کار کنید.

۳

عکاسی

کار این عکس های خاص به طور عمده، برنامه ریزی و تست همه چیز است. هنگام گرفتن عکس من در میدان قرار گرفتم و تنها مجبور بودم صبورانه منتظر بمانم تا ماه به موقعیتی برسد که به نظر من برای عکس خوب باشد.

من از دوربین سونی A7RII با لنز سیگما ۱۵۰-۶۰۰ استفاده کردم. اینها همه واقعا خوب عمل کردند. من قصد داشتم اغلب عکس ها را در ۶۰۰mm بگیرم چون با این فاصله کانونی ماه تا حد ممکن بزرگ خواهد بود. خوشبختانه، باد شدید نبود چون در هنگام استفاده از این فاصله کانونی، کوچترین لرزش می توانست عکس ها را تار (غیر شارپ) کند. از آنجا که ماه ۱ ساعت بعد از طلوع اولیه خیلی روشن نبود، همه چیز تقریبا تاریک بود. خورشید نیز در حال غروب بود، بنابراین من مجبور بودم یک سرعت شاتر پایین تر انتخاب کنم یا ایزو را بالا ببرم. من تصمیم گرفتم با یک سرعت شاتر پایین تر (۱/۱۰ ثانیه) عکس بگیرم، چون به هر حال داشتم با یک سه پایه کار می کردم. اغلب عکس ها شارپ شدند و من از کیفیت تصاویری که این تنظیمات ارائه می داد، بسیار راضی بودم.

Related image

من متوجه شدم که وقتی ترکیب بندی های مختلف را امتحان می کردم، مجبور بودم واقعا سریع باشم. طلوع ماه بسیار سریع اتفاق می افتد و ماه تنها حدود ۲ ساعت در آسمان است. با عکاسی در ۶۰۰mm اگر از نزدیک تماشا کنید، تقریبا می توانید حرکت ماه را ببینید. با کار کردن از روی سه پایه، شما تنها حدود ۳۰ ثانیه برای ثبت یک ترکیب بندی وقت دارید، چون مدت کوتاهی پس از آن ماه تقریبا در جای دیگری است.معلوم شد که این کار چالش برانگیز است، به خصوص هنگامی که می خواهید از ماه در یک نقطه بسیار دقیق عکس بگیرید (مثلا دقیقا در بالای برج). هرچند امتحان کردن این عکس ها جالب بود، اما من ماه کامل را درست در کنار برج بیشتر دوست داشتم. برای من، فضای این عکس از همه بهتر بود. 

Image result for Photography of Moonrise at the exact point

نکته اضافی ۱: هنگامی که دارید عکس ها را با موقعیت بسیار دقیق ماه ثبت می کنید، ممکن است این اتفاق بیفتد که شما عکس را از دست بدهید، چون قبل از این که ماه از موقعیت خارج شود، تنها چند ثانیه برای عکس گرفتن از آن وقت دارید. پس کاری که می توانید انجام دهید این است که به سرعت سه پایه خود را پایین بیاورید به طوری که زاویه آن با ماه کمی متفاوت شود. با این کار می توانید یک بار دیگر شانس خود را امتحان کنید چون ماه در کادر شما کمی پایین تر خواهد بود، و شانس دیگری برای گرفتن عکس طلوع دقیقی که به دنبالش بودید به شما می دهد.

نکته اضافی ۲: می توانید از این تکنیک برای عکاسی از غروب ماه به جای طلوع آن نیز استفاده کنید. روند کار مشابه است. از mooncalc.org برای بررسی این که ماه کِی و کجا غروب می کند استفاده کنید. مطمئن شوید که به موقع می رسید، چون غروب ماه خیلی سریع اتفاق می افتد!

Image result for Photography from the dawn of the moonنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 31 تیر 1396

Related image

سه دلیل وجود دارد که گرفتن یک عکس طبیعت بی جان یا Still life مانند این را امتحان کنید. اول، حرکت در کادر همیشه چشمگیر است، به خصوص حرکت مایع. دوم، روشنایی های چند ضلعی زیبای بوکه، مسحور کننده و تقریبا جادویی به نظر می رسند. سوم، این فرصت خوبی برای نشان دادن شور و شوق شما نسبت به سفر و عشق به دریاست. کمی سنگ، شن و ماسه، یک پیام در یک بطری، یک فانوس دریایی چوبی کوچک یا یک صدف بزرگ بردارید، و داستان خودتان را در مورد بادبان های سیاه، طوفان، و ماجراجویی بسازید. بیایید آموزش را شروع کنیم!

Image result for Bokeh photography
۱

تجهیزات و لوازم مورد نیاز

اول از همه، ما به یک منبع نور مناسب برای عکاسی از قطرات پاشیده شده آب نیاز داریم. من برای گرفتن این عکس از دو اسپیدلایت (فلاش) استفاده کرده ام: یکی داخل استریپ باکس، و دیگری پشت یک دیفیوزر.

Related image

لنزک: دینا بلنکو برای فریز یا ثابت کردن قطره های آب معلق در هوا که در تصویر مشاهده می نمایید، از دو فلاش استفاده کرده. شکل دهنده های نوری ای که این فلاش ها داشته اند، استریپ باکس (مثل سافت باکس است کمی باریک تر) و دیفیوزر بوده اند.

اگر دوست دارید، می توانید با نور طبیعی عکس بگیرید، اما اگر این کار را انجام دهید، قطرات آب ممکن است کمی تار شوند و به بوکه واضح چند ضلعی تبدیل نشوند. اگر یک لنز ماکرو دارید، از آن استفاده کنید، چون امکان عکاسی از دورتر و ایمن نگه داشتن دوربینتان از قطرات آب را میسر می سازد.

ما به یک بطری آب پاش برای اسپری کردن و ایجاد قطرات آب نیاز داریم. بهتر است بطری ای انتخاب کنید که قطرات بزرگتری ایجاد می کند. اگر بطری آب پاش شما چیزی شبیه غبار ایجاد می کند، می توانید آن را با یک بطری پلاستیکی با سوراخ های کوچک در کف آن جایگزین کرده و از آن برای پاشیدن و ایجاد قطره ها در عکس استفاده کنید.

Related image


۲

ترکیب بندی طبیعت بی جان

سادگی کار را حفظ کنید. به نظر من، رسم یک طرح اولیه مفید است. این کار به ترتیب دادن به لوازم اصلی صحنه و اضافه کردن جزئیات کمک می کند.Image result for Bokeh photography settings۳

نورپردازی

کلید به دست آوردن قسمت های روشن و بوکه های زیبای پس زمینه، نورپردازی از پشت است. در مورد من، یک اسپدلایت در داخل یک استریپ باکس می باشد، که در سمت راست و کمی پشت صحنه قرار داده شده است. من اگر می توانستم، آن را درست پشت فون (پرده پس زمینه) عمودی ام آویزان می کردم تا بطری ها را روشن کند، اما خود پس زمینه را نه. این نور اصلی یا Key Light ماست.اگر با نور طبیعی کار می کنید، دوربین خود را دقیقا جلوی پنجره تنظیم کنید، درست مثل وقتی که با یک فنجان چای که از آن بخار بلند می شود کار می کنید. هیچ فون عمودی ای قرار ندهید وگرنه نور را مسدود خواهد کرد.

Image result for Equipment and supplies needed for bokeh photography

نور پر کننده (Fill light)، که سایه ها را حذف کرده و حجم ایجاد می کند، در سمت راست صحنه تنظیم شده است. در مورد من، یک اسپیدلایت در پشت یک دیفیوزر بزرگ است. اگر دوست دارید، شما می توانید آن را با یک رفلکتور بزرگ جایگزین کنید.همچنین یک ورق مقوای باریک سیاه بین نور اصلی من و پس زمینه وجود دارد، که کمی از نور پس زمینه را کم کرده، و آن را تاریک تر می کندمی توانید به صورت گام به گام ببینید که من چطور نورهایم را تنظیم کردم: چپ: تنها نور اصلی؛ مرکز: نور اصلی + نور پر کننده؛ راست: نور اصلی + نور پر کننده + مسدود کننده سیاه.

Related image

توجه داشته باشید که هر دو فلاش بر روی قدرت کم تنظیم شده اند، تا با شلیک سریع نور منجر به ثابت کردن حرکت مایع شوند – انگار که قطره ها منجمد یا فریز شده و در هوا معلق هستند.

Image result for Equipment and supplies needed for bokeh photography
۴

عکاسی

به مرحله عکاسی این آموزش خوش آمدید. دوربین خود را بر روی حالت عکاسی پیوسته (Continuous Mode) تنظیم کنید تا چند عکس پشت سر هم بگیرید. برای ایجاد یک عمق میدان کم، دیافراگم لنز خود را باز نگه دارید (در مورد من f/2.8 است). این کار تضمین خواهد کرد که اکثر قطره های آب به صورت روشنایی های چند ضلعی دوست داشتنی (بوکه هایی که دنبالش بودیم) ظاهر شوند. اکنون شما آماده عکاسی هستید!

Image result for Equipment and supplies needed for bokeh photography
۵

ویرایش عکس

اکنون، می توانید بهترین عکس را انتخاب کرده و از آن استفاده کنید. یا می توانید چند عکس را با زیباترین قطره ها انتخاب کرده و آنها را با هم ترکیب کنید.

در نهایت، با تنظیم رنگ ها و کنتراست، به تصویر کمی جلا بدهید.
  عکس طبیعت بی جان دریایی شما آماده است! امیدوارم روند این آموزش برای شما جالب بوده باشد
Related image
چیزهایی را که می خواهید برای خلق «عکس طبیعت بی جان» خود استفاده کنید، انتخاب کنید. انتخاب اشیاء با تم یا موضوع عکس شما رابطه مستقیم دارد. در اینجا تم عکس طبیعت خاموش ما دزدان دریایی است و برای همین هر آنچه که با آب سر و کار دارد جواب می دهد.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 26 تیر 1396
Image result for Creating a light eyecup in normal portrait photography

برای دستیابی به بهترین نتایج در عکاسی فضای باز، تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که سوژه خود را طوری قرار دهید که به بزرگترین منبع نور – آسمان – نگاه کند. سوژه را مجبور نکنید که به خورشید نگاه کند، حتی برای یک لحظه کوتاه، چون این کار می تواند باعث درد و آسیب رسیدن به چشم های او شود.


Image result for Creating Eye Eyes in Portrait Photography with Natural Light

یک روش خوب برای این که سوژه شما رو به بالا نگاه کند، این است که خودتان تنها کمی بالاتر از سوژه قرار گیرید. هنگامی که آنها به لنز شما خیره می شوند، آسمان (پشت سر شما) در چشمان آنها منعکس خواهد شد. به همین دلیل است که من بسیاری از پرتره های فضای بازم را با یک زاویه یکسان می گیرم، که کمی بالاتر از سوژه ام است.خوب است بدانید: در یک روز آفتابی، من توصیه می کنم که سوژه خود را در سایه قرار دهید، چون خیره شدن به آسمان آفتابی ممکن است ناراحت کننده باشد.


Related image

ایجاد برق چشم – در هنگام استفاده از یک رفلکتور

استفاده از رفلکتور در عکاسی پرتره، روش فوق العاده ای است که می تواند به شما کمک کند تا تقریبا در هر موقعیتی، داخل خانه یا در فضای باز، هوای آفتابی یا ابری، برق چشم ایجاد کنید.رفلکتورها نه تنها به شما اجازه می دهند تا آن جرقه برق چشم را تقریبا در هر جایی ایجاد کنید؛ بلکه کنترل بسیار بیشتری بر روی شدت، رنگ، و جهت آن جرقه نیز به شما خواهند داد.یک رفلکتور جیبی نقره ای بهترین ابزار برای کار در این پرتره بود، که در یک بعد از ظهر بسیار گرم در ارمنستان گرفته شد.

Image result for Creating Eye Eyes in Portrait Photography with Natural LightImage result for Creating Eye Eyes in Portrait Photography with Natural Light

خوب است بدانید: رفلکتورها در اندازه ها و رنگ های مختلف عرضه می شوند. برای به دست آوردن بهترین نتایج، از یک رفلکتور جیبی کوجک نقره ای استفاده کنید. چرا؟ چون شما به چیز بزرگتر یا سنگین تر نیاز ندارید. آن رفلکتورهای کوچک سلاح انتخابی کاملی برای ایجاد برق چشم در پرتره های کلوزآپ هستند. رفلکتور را درست در زیر چانه سوژه خود قرار دهید. شما می توانید رفلکتور را با دست چپ خود نگه دارید، یا از سوژه بخواهید آن را نگه دارد.


Image result for Creating Eye Eyes in Portrait Photography with Natural Light

مرحله بعد: اگرچه استفاده از یک رفلکتور نقره ای قابل توجه ترین کچ لایت را به شما خواهد داد، شما می توانید با استفاده از یک رفلکتور طلائی به پرتره گرما بدهید، که نتیجه یک برق چشم طلائی خواهد شد.ترکیبی از سایه، کمی زاویه دوربین بالاتر، و نگاه خیره رو به بالا به سمت آسمان، به ایجاد برق چشم در پرتره های بالا کمک کرد.می بینید که چطور چشم ها در این پرتره ها زنده هستند؟ برق چشم یا کچ لایت به اضافه کردن آن جرقه ای که در آنجا می بینید کمک کرد، و بدون آنها پرتره ها چندان زنده و با نشاط به نظر نمی رسیدند.

Image result for Female Gastroenterologist

مرحله بعدی: چه بخواهید و نخواهید، به طور حتم جدا از آن جرقه نور، تصویر خود شما (عکاس) نیز در چشمان سوژه قابل مشاهده خواهد بود. شما می توانید این واقعیت را به یک پرتره خلاقانه (از سوژه خود) و یک سلف پرتره (از خودتان) در یک قاب تبدیل کنید. فقط فراموش نکنید که دوربین را کمی جا به جا کنید، تا اجازه دهید صورت شما قابل مشاهده باشد.

Image result for Female Gastroenterologist

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 24 تیر 1396

Related image

جزئیات مورد فهرست انتخاب

خودکار:
عملکرد SteadyShot را به طور خودکار بر طبق اطلاعات به دست آمده از لنز وصل شده انجام می دهد.
دستی:
عملکرد SteadyShot را بر طبق فاصله کانونی تعیین شده با استفاده از [فاصله کانونی SteadyS.‎‎‏] انجام می دهد. (8 میلی متر - 1000 میلی متر)
 • شاخص فاصله کانونی (A) را بازبینی کرده و فاصله کانونی را تعیین کنید.

Image result for Female gastroenterologist

نکته

 • هنگامی که دوربین تازه روشن شده است، بلافاصله بعد از این که دوربین را به طرف یک سوژه می گیرید، یا هنگامی که دکمه شاتر بدون توقف کردن در بین راه به طور کامل به پایین فشار داده شده است، عملکرد SteadyShot ممکن است به طور بهینه عمل نکند.
 • هنگام استفاده کردن از یک سه پایه، مطمئن شوید که عملکرد SteadyShot را خاموش کرده اید زیرا این عملکرد می تواند هنگام تصویربرداری موجب بروز یک سوء عملکرد شود.
 • هنگامی که MENU - (تنظیمات دوربین2‎‏) - [‏‎SteadyShot‎‏] بر روی [خاموش] تعیین شود، [تنظیمات SteadyShot‎‏] غیرقابل دسترس خواهد بود.
 • هنگامی که دوربین نمی تواند اطلاعات فاصله کانونی را از لنز به دست آورد، عملکرد SteadyShot به درستی کار نمی کند. [تنظیم SteadyShot‎‏] را بر روی [دستی] تعیین نموده و [فاصله کانونی SteadyS.‎‎‏] را برای مطابقت دادن با لنزی که استفاده می کنید تعیین کنید. مقدار تعیین شده فعلی فاصله کانونی SteadyShot در کنار نمایش داده خواهد شد.


Image result for high, normal, low

سیستم تصحیح توان خروجی فلاش همانند سیستم تصحیح نور این امکان را به شما می دهد تا توان خروجی فلاش را قبل از عکاسی تنظیم کنید.در بعضی از دوربین ها شما می توانید توان خروجی فلاش را  همانند گستره تغییر EV  (+/- 2 EV)  تنظیم کنید و در دیگر نمونه های  دوربینهای دیجیتال این تنظیمات را می توان در یکی از حالت های "high, normal, low"  انتخاب کرد.

 این قابلیت دوربین زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که سیستم نورسنج دوربین به درستی نورسنجی نمی کند، بدین ترتیب احتمال under  یا overexpose  شدن تصویر بالا می رود.

Image result for SteadyShot settingsنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 21 تیر 1396

Image result for In-built GPS navigation

عملکرد GPS چگونه است ؟ باید این را بگویم که البته بطور مختصر و مفید که (GPS سیستم موقعیت یابی جهانی Global Positioning System) ، شبکه ماهواره ای است که دائما کدهای اطلاعاتی را رد و بدل می کند و این کدها به طور دقیق موقعیت ها و مکان ها را بر روی زمین با اندازه گیری فاصله آنها با ماهواره ها محاسبه می کند. همانطور که گفته شد GPS مخفف عبارت Global Positioning System (سیستم موقعیت یابی جهانی) است و به گروهی از ماهواره های وزارت دفاع آمریکا که در دور تا دور زمین قرار دارند، برمی گردد.این ماهواره ها امواج رادیویی ضعیفی (Low ) را منتشر می سازند. از طریق این امواج هر کس با استفاده از گیرنده GPS خود قادر خواهد بود موقعیت خود را بر روی کره زمین مشخص کند.


Image result for In-built GPS navigation

این ماهواره ها در ارتفاع  (19313 کیلومتر) بالای سطح زمین قرار می گیرند. قرار داشتن آنها در چنین ارتفاعی سبب می شود که سیگنالهای منتشر یافته از آنها مناطق وسیعتری را تحت پوشش قرار دهد. این ماهواره ها در مدارهای خودشان قرار دارند و بدین ترتیب یک دستگاه GPS از روی زمین در هر زمان حداقل از ۴ عدد آنها سیگنال دریافت می کند.
این ماهواره ها با سرعت (11265 کیلومتر در ساعت)حرکت می کنند پس با توجه به میزان قطر دایره عملکردی آنها هر  ۱۲ ساعت یکبار یک دور کامل به دور زمین می گردند . اولین ماهواره های GPS در سال ۱۹۸۷ به فضا فرستاده شدند و پس از آن   یک مجموعه کامل ۲۴ ماهواره ای در سال ۱۹۹۴ سیستم را کامل کرد
هر ماهواره سیگنالهای رادیویی ضعیفی را با فرکانسهای متفاوت (L2 ،L1 ) منتشر می سازد. گیرنده های GPS غیر نظامی، امواجی با فرکانس ۴۲/ ۱۵۷۵ = L1 مگا هرتز ، بر روی باند UHF دریافت می کنند. این سیگنالها از میان ابرها، شیشه ها و پلاستیک می گذرند اما از میان اجسام جامد سخت و متراکمی مانند ساختمان، کوهها و سقف عبور نمی کنند. سیگنالهای ماهواره ، سیگنالهای خیلی ضعیفی (Low) هستند، با توان حدود ۲۵-۲٠ وات .

Image result for In-built GPS navigation

اگر شما دستگاه GPS ندارید برای اینکه مکان شما روی نقشه مشخص شود می توانید ار تلفن همراهتان استفاده کنید البته من اصلا این را پیشنهاد نمی دهم ولی باز این کار غنیمتی است در بیابان . بیشتر تلفن های همراه امروزی امکان استفاده از نقشه های آفلاین و یا آنلاین را در خود دارند  بنابر این کافی است که وقتی به مکان مورد علاقه خود برای عکاسی رفته با گوشی همراه مختصات آن مکان را بعنوان یک نقطه ذخیره کنید(Waypoint)  تا بعد با وارد کردن  این مختصات بتوانید عکس های را که در آن مکان برداشته اید را هماهنگ سازی کنید.(Sync)


Image result for GPS application in reflection

این کار البته دقیق نیست !  چرا که فرض کنید شما مدام در حال حرکت هستید نقطه های که شما ذخیره کرده اید بصورت دستی بوده و در واقع یک محدوده جقرافیایی خواصی است و دقت آن بستگی دارد به تعداد نقاط شما و قابلیت مسیر یابی Rout را نیز ندارد. این کار شاید برای مکانهای محدود  مناسب باشد مثلا فرض کنید برج میلاد در تهران در پای بخش جنوبی آن مشخصات  نقطه را ذخیره می کنید و در همان حوالی مشغول عکاسی می شوید و تمامی عکس های خود را  با همان تک نقطه همسان سازی می کنید بعد ها با دیدن عکس خود متوجه خواهید شد این مکان برج میلاد بوده ولی مشخص نیست کدام بخش بوده شاید سمت شمالی بوده و یا محوطه حیاط غربی و …. ؟

به این دلیل است که هر چه بیشتر نقطه داشته باشید عکس های که همسان سازی خواهند شد دقیق تر آدرس دهی خواهند داشت .

  Image result for GPS application in reflection

– می دانیم که  کره زمین به چهار بخش شمالی و جنوبی و غربی و شرقی تقسیم شده است بنا براین مختصات جغرافیایی که برای ما که در نیم کره شمالی هستیم با حرف N و برای ساکنان نیم کره جنوبی با S شروع شده به همین منوال برای نیم کره غربی W و نیم کره شرقی

Related imageE

– اگر تصمیم دارید برای عکس های خود مختصات درج نماید باید توجه داشته باشید که ساعت داخلی دوربین عکاسی خود را قبل از عکاسی بطور دقیق تنظیم کنید برخی از دوربین ها با تمام شدن باطری تاریخ و ساعت درونی دوربین ریست می شود و نیاز به تنظیم مجدد دارند و در برخی دیگر از دوربین ها اختلاف ساعات تابستانی و زمستانی بطور خودکار انجام نمی شود (همین که در 30 شهریور ماه هر سال ساعت را یک ساعت به عقب می بریم و در اول فروردین یک ساعت به جلو) . اگر ساعت و تاریخ دوربین شما درست عمل نکند برای همسان سازی به مشکل بر خواهید خورد.

– اگر از دستگاه GPS استفاده می کنید بهتر است ساعت کامپیوتر و دستگاه GPS و همینطور دوربین را هر سه را باهم تنظیم نماید تا دقیق ترین مشخصات و آدرس ها در عکس های شما همسان سازی شود.

خوب حالا با دانستن این نکات ریز برویم به معرفی برنامه یکی از بهترین برنامه های که من در این چند سالی دبده و با آن کار کرده ام :

Image result for Global Digestive Specialty

از مزایا  این برنامه این است که :

1-  فرمت های مختلف دوربین را پشتیبانی می کند CR2,RAW ,NEF و ….. بیشتر برنامه های فقط JPG را پشتیبانی می کنند.

2- رایگان بودن آن با قابلیت بروز رسانی خودکار هم خود برنامه و هم افزونه EXIF .

3- پشتیبانی از تمامی فرمت های نقشه ها دستگاهای GPS و همینطور تبلت ها و Iphone ,  Ipad .

4- پشتیبانی از نقشه های گوگل مپ و گوگل ارت بصورت آنلاین و آفلاین.

5- عدم تغییر در فایل اگزیف عکس و بر هم زدن اطلاعات ذخیره شده در عکس (در برخی از مسابقات عکاسی اگر هر گونه تغییر در اگزیف عکس بوجو آمده باشد عکس از چرخه مسابقه حذف می گردد).

6- نمایش مسیر پیمایش و همینطور نقاط ذخیره شده بر روی نقشه با امکانات ادیت و ویرایش مشخصات  به تفکیک .

خوب حالا کاری که ما قرار است که انجام دهیم :

Image result for Global Digestive Specialty

1- اگر مسیر طی شده در نقشه داریم به برنامه می دهیم (فایل خروجی گرفته از دستگاه GPS) .

2- فایل و یا پوشه عکس های که می خواهیم در آن درج مشخصات  جغرافیایی شود را به برنامه می دهیم .

3 – با انتخاب بازه زمانی مناسب و نقاط هم پوشانی شده می توانیم نقاط کمتری با تعداد عکس های بیشتری همسان سازی کنیم .

4- اجرا عمل همسان سازی و اتمام کار.

نکته : اگر مسیر پیمایش نداشتید و یا اصولا دستگاه GPS در اختیار شما نبود همانطور گه قبلا نیز گفتم مشخصات نقطه ی که فرضا” با تلفن همراه خود ذخیره کرده ای را به عنوان تک نقطه به برنامه بدهبد و بعد بر روی تک عکس و یا پوشه تمامی عکس های آن منطقه این عمل همسان سازی را انجام دهید.دوستان توجه داشته باشند برنامه های دیگری مانند لایت روم در نسخه های بالای 4.1 و یا برنامه ACDsee نیز برای ما این کار را انجام می دهند ولی بصورت تک نقطه بنابراین مانند برنامه بالا هوشمندانه عمل نخواهند کرد


Image result for GPS application in reflectionنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 18 تیر 1396


( کل صفحات : 2 )    1   2   


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی