دوربین کانن
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
Image result for Filtre Skylight

فیلتر اسکای لایت یکی از آن فیلترهای ضروری‌ایست که هر عکاس حرفه‌ای و آماتور باید همراه داشته باشد. با کارآیی‌های این فیلتر بیشتر آشنا شویم.

برخی فیلترهای عکاسی مانند فیلتر پولارایزر یا فیلترهای کاهنده نور قوی، می‌توانند تاثیراتی روی عکس بگذارند که ایجاد آنها با استفاده از ابزارهای دیجیتال بسیار زمان‌گیر یا گاهی غیرممکن است.

اما برخی فیلترها هستند که شما را قادر می‌کنند از شرایطی عکاسی کنید که در صورت نبودن فیلتر به لنزتان آسیب جدی وارد شود.

پس تنها به مهارت‌های فوتوشاپی خود بسنده نکنید؛ از راه‌های سنتی بهره بگیرید و عکس‌های خود را زیباتر سازید.

  • Image result for Filtre Skylight Caméra

فیلترهای دایره‌ای یا مربعی؟

فیلترها معمولا به دو شکل طراحی می‌شوند: مربع و دایره. دایره‌ای‌ها را می‌توانید بطور مستقیم دور قسمت جلویی لنز بپیچانید. مربعی‌ها به کمک یک نگه‌دارنده با لنز متصل می‌شوند.


فیلترهای دایره‌ای شکل برای وقتی که می‌خواهید آنها را فقط روی یک لنز یا لنزهای هم‌سایز نصب کنید، ایده‌آلند. اما اگر لنزهایی با اندازه‌ها و کارآیی‌های متفاوت داشته باشید؛ باید برای هر لنز یک فیلتر دایره‌ای جداگانه خریداری کنید.


Image result for Filtre Skylight Caméra

مزیت فیلترهای مربعی این است که می‌توانید آنها را یک‌بار تهیه کرده و برای لنزهای متفاوت استفاده کنید. این فیلترها برای اتصال به لنزهای مختلف تنها به یک مبدل متناسب با سایز لنز نیاز دارند.

این که کدام نوع فیلتر را انتخاب کنید به شرایط و نیاز خود شما بستگی دارد و نمی‌توان یک حکم کلی برای آن صادر کرد.

مثلا فیلتر اسکای لایت وقتی بهترین کارآیی خود را دارند که به شکل دایره‌ای تهیه شده باشند. اما راحت‌ترین راه استفاده از فیلترهای درجه‌دار کاهنده نور (ND) هنگامی‌ست که از نوع مربعی آن استفاده شود.


فیلتر اسکای لایت – یک فیلتر ضروری برای عکاس‌ها

Image result for Filtre Skylight Caméra

برای چه کاری است؟

این فیلتر پیش از هرچیزی محافظ صفحه جلویی لنز شماست تا از آلودگی و آسیب در امان باشد.

Image result for Filtre pour la photographie

با چه تکنیکی کار می‌کند؟

فیلتر اسکای لایت یک فیلتر ماورای بنفش است که پیش از هرچیزی محافظ شیشه لنز شماست تا آلودگی، گرد و غبار و آب به آن وراد نشود. همچنین به عنوان یک سپر، المان جلوی لنز را از آسیب و شکستن حفاظت می‌کند.

تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که آن را به لنز خود وصل کنید؛ البته بعد از آنکه فیلتر مناسب لنز خود را پیدا کردید.

فیلتر اسکای لایت در زمان‌ها و مکان‌هایی که رطوبت، گِل یا گرد و غبار وجود دارد، بیشترین کارایی را دارد.

Related image

علاوه بر محافظت در برابر آسیب و غبار، فیلترهای اسکای لایت همانند فیلترهای یو-وی مقداری از نور ماورای بنفش (UV) را نیز دفع می‌کنند. این کار باعث می‌شود که تیرگی و غبارآلودگی عکس نیز کم شود.

Related image

برخلاف فیلترهای یو-وی، فیلتر اسکایت لایت هاله‌ای از رنگ صورتی به تصویر اضافه می‌کند. این هاله رنگی در فیلتر UV آبی است. در واقع فیلتر اسکای لایت در ابتدا برای کاهش رنگ آبی در فیلم‌های رنگی طراحی شده بود. این موضوع در دوربین‌های دیجیتال چندان مشکل‌ساز نیست.

البته به خاطر بسپارید که با وجود این که نقش این فیلترها دور نگه‌داشتن آلودگی و گرد و خاک از لنز شماست، اما گاهی لازم است به لنزتان نیز رسیدگی کرده و آن را پاکسازی کنید.

Image result for Filtre pour la photographieنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 27 اردیبهشت 1396

هر عکاسی می‌خواهد سوژه خود را به بهترین شکل در قالب یک عکس ثبت کند.اکنون  ژست‌های بیشتری در همین موضوع ارائه می کنیم.

۱- یک ژست خوب برای شروع و لاغر نشان دادن سوژه. در این حالت چانه و شانه بدون آنکه به یکدیگر بچسبند در یک راستا قرار می‌گیرند.

posing-guide-photographing-women-01

Image result for Photography gesture of women

 

۲- اغلب اوقات ساده‌ترین حالت، بهترین حالت می‌شود.posing-guide-photographing-women-02

۳- یک مدل زیبا استفاده از دیوار یا اجسام اطراف در عکاسی از پرتره است. در این حالت سوژه کف دست خود را بصورت عمودی روی دیوار یا آن جسم می‌گذارد.

posing-guide-photographing-women-03

۴- اگر سوژه موی بلندی دارد، سعی کنید آن را در حالت حرکت نمایش دهید. سوژه بخواهید سر خود را درجهتی که می‌خواهید تکان دهد تا موها به حرکت در آیند. در این حالت باید سرعت شاتر مختلفی را امتحان کنید تا تصویر تار نشود.posing-guide-photographing-women-04

۵- یک حالت خوب برای نشستن روی زمین یا نیمکت. به تصویر خود با استفاده از اجسامی حس ببخشید. مثلا با نگه داشتن یک فنجان چای در دست، می‌توانید حس گرم شدن انگشتان را به بیننده منتقل کنید.

Image result for Photography gesture of women

posing-guide-photographing-women-05

۶- یک مدل ساده و جذاب در حالت نشسته روی نیمکت یا زمین.posing-guide-photographing-women-06

۷- مدلی دیگر از حالت نشسته روی نیمکت

posing-guide-photographing-women-07

۸- یک حالت نشسته غیررسمی و معمولی روی زمین. در این حالت زوایای مختلفی را با گردش در اطراف سوژه و تغییر ارتفاع دروبین امتحان کنید.posing-guide-photographing-women-08

۹- حالت نشسته مختص عکاسی غیررسمی نیست. می‌توانید با کمی خلاقیت عکس‌های رسمی از سوژه بگیرید.posing-guide-photographing-women-091

۱۰- در عکاسی گاهی حالتی که سوژه به خود می‌گیرد، خلاف مفهومی است که زبان بدن او منتقل می‌کند. برای مثال اگرجه حالت دست به سینه و پاهای بسته نشانه یک مانع است، اما در عکاسی این ژست یک حالت خوب و جذاب به شمار می‌آید.posing-guide-photographing-women-101

۱۱- همیشه لازم نیست دست‌ها را در یک جا مشغول نگاه دارید.گاهی آنها را آزاد بگذارید تا ژست‌های متفاوتی داشته باشید. پا نیز از این قانون مستثنی نیست. البته بهتر است وزن را روی یک پا نگهدارید.

posing-guide-photographing-women-111

۱۲- ژستی برای عکاسی در حالت تمام قد. قرار دادن دست یا انگشت داخل جیب نیز میتواند نتیجه خوبی داشته باشد.posing-guide-photographing-women-12

۱۳- یک حالت خوب برای داشتن عکس‌های تابستانی زیبا. از سوژه بخواهید کفش‌هایش را درآورده و به آرامی حرکت کرده و قدم‌ها را یکی از پشت دیگری بردارد.

posing-guide-photographing-women-13

۱۴- دست‌ها را در پشت پنهان کنید. در این حالت حتی میتوانید به یک دیوار تکیه کنید تا نتیجه بهتری داشته باشید.

posing-guide-photographing-women-14

۱۵- یک ژست رسمی و زیبا. در این حالت سوژه کمی مایل ایستاده و با خم کردن سر خود به دوربین نگاه می‌کند.posing-guide-photographing-women-15

۱۶- قرار دادن هر دو دست روی کمر در هر دو حالت تمام‌قد و نیم‌تنه استفاده می‌شود.

posing-guide-photographing-women-16

۱۷- در صورت امکان از یک وسیله بلندقد به عنوان تکیه‌گاه استفاده کنید. در این صورت یک ژست رسمی و مثبت خواهید داشت.posing-guide-photographing-women-17

۱۸- حالت نیمه نشسته در فضاهای داخلی یا خارجی زیبایی خاصی به تصاویر می‌بخشد.

posing-guide-photographing-women-18

۱۹- یک ژست زنانه و زیبا.

posing-guide-photographing-women-19

۲۰- یک ژست پرطرفدار در بین زنان و دوست‌دارن مد.

Image result for Photography gesture of women

Image result for Photography gesture of womenنوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه 24 اردیبهشت 1396

واضح كردن تصاویر با فتوشاپ یكی از قابلیت‌های مفیدی است كه بطور معمول مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی كه تصویرتان، نامشخص و مبهم است، می‌توانید جزئیات را با این ابزار واضح و مشخص‌‌تر كنید. وضوح جزئیات تقریباً در تمامی تصاویر قابل اعمال است، بجز عكس‌هایی كه از طریق اسكنر‌ها و با كیفیت بالا تهیه شده است. بهترین روش ایجاد وضوح در یك تصویر استفاده از فیلتری با نام Unsharp Mask در فتوشاپ است. در صورتی كه پس از استفاده از این فیلتر با هاله‌ای غیرطبیعی در اطراف تصویر مواجه شدید گزینه Edit\Undo را انتخاب كنید.

  

انتخاب فیلتر Unsharp Mask  

 

نحوه واضح كردن تصاویر

در حالی كه تصویر مورد نظرتان باز است گزینه Filter\Sharpen\Unsharp Mask را انتخاب كنید.كادر محاوره‌ای Unsharp Mask نمایان می‌شود.

 

تنظیم نوار لغزنده Amount  

 

نحوه واضح كردن تصاویر

گزینة Preview را فعال كنید و مقدار بزرگنمایی تصویر را با كلیك دكمه‌های + و ـ در كنار تصویر در حالت 100% قرار دهید.

نوار لغزنده Amount، درجه و میزان وضوح تصویر را كنترل می‌كند. در حالیكه نوار لغزنده را جابجا می‌كنید به پنجره Preview نگاه كنید تا به وضوح مورد نظرتان دسترسی پیدا كنید.

 

تنظیم نوار لغزنده Radius   

 

نحوه واضح كردن تصاویر

نوار لغزنده Radius كنترل می‌كند كه آیا افكت تنها به یك پیكسل اعمال ‌شود یا به گروه و مجموعه‌ای از پیكسل‌ها. یك محدوده و مقدار زیاد در این نوار لغزنده جزئیات تصویر را كاهش می‌دهد. معمولاً برای داشتن یك تصویر طبیعی مقدار این نوار را 1 تعیین كنید و از بكار بردن مقادیر بالای 3 خودداری نمائید.

 

تنظیم نوار لغزنده Threshold   

 

نحوه واضح كردن تصاویر

تنظیمات Threshold مانع از اعمال افكت به بخشی از ناحیه جلوه رنگ می‌شود. برای آنكه افكت به تمام تصویر اعمال شود این مقدار را صفر تعیین كنید. برای تغییر جلوه رنگ از تیره به روشن این مقدار را زیاد كنید. بهتر است در این تمرینات مقدار این نوار را جابجا نكنید.

 

اعمال افكت  

 

نحوه واضح كردن تصاویر

برای بزرگنمایی در پنجره تصویر در حالیكه كادر محاوره‌ای Unsharp Mask باز است، می‌توانید گزینه View\Zoom in را انتخاب كنید. در صورتی كه تصویر بزرگتر از پنجره تصویر است می‌توانید از نوارهای لغزنده‌ برای مشاهده دیگر قسمت‌های تصویر استفاده كنید. قسمت‌‌های مختلف تصویر را با دقت بررسی كنید تا مطمئن شوید كه همه محیط‌ها به اندازه كافی وضوح پیدا كرده‌اند. پس از دسترسی به تصویر مناسب، OK را كلیك كنید تا افكت به تصویر اعمال شود.

 

تعیین مقدار افكت اعمال شده  

 

نحوه واضح كردن تصاویر

گزینه Edit\Fade\Unsharp Mask را انتخاب كنید. كادر محاوره‌ای Fade نمایان می‌شود. جابجا كردن نوار لغزنده Opacity به سمت چپ، افكت وضوح تصویر را به تدریج كاهش می‌دهد. در صورتی كه مایلید افكت را نرم‌تر كنید، این نوار لغزنده را تنظیم كرده و سپس OK را كلیك كنید. تنظیمات قسمت Mode را بصورت Normal قرار دهید. در صورتی كه مایلید افكت اولیه اعمال شده در تصویر  باقی بماند، دكمه Cancel را انتخاب كنید تا كادر محاوره‌ای بدون تغییر بسته شود.

 

*توجه *

وضوح در تصاویر رنگی

هر چند در این كار عملی برای وضوح تصویر از یك عكس سیاه و سفید استفاده شد، ولی از این ابزار در تصاویر رنگی نیز استفاده می‌شود. دقت كنید تا تطابق و هماهنگی رنگ تصویر، میزان جلوه رنگ و شادابی تصویر را افزایش دهد.

 

Unsharp Mask همه فیلترها را پوشش می‌دهد

علاوه بر فیلتر Unsharp Mask چندین فیلتر دیگر نیز در منوی Filter\Sharpen وجود دارد. این گزینه‌ها همگی در داخل كادر محاوره‌ای Unsharp Mask وجود دارند كه می‌توانید از آنها برای اعمال فیلترهای دیگر استفاده كنید. البته وقت خود را با فیلترهای دیگر هدر ندهید، زیرا Mask Unsharp تمام نیاز شما را برآورده می‌كند.

  

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه 20 اردیبهشت 1396

Related image
فیلتر ( منشور ) چند تصویری ( Multi – Image Filter )

این نوع فیلترها در حقیقت هر کدام از چند عدسی متصل به هم ساخته شده اند ، به همین خاطر است که به آنها منشور هم گفته می شود. این فیلترها کارشان نشان دادن چند تصویر در کنار یکدیگر ، از یک سوژه است. این فیلترها را می توان در هنگام فیلم برداری چرخاند و در نتیجه تصویری دوار به دست آورد.
از این فیلترها به ویژه در صحنه هایی که در آن یک شخصیت از هوش رفته و به هوش می آید ، استفاده می شود. زیرا در حالت به هوش آمدن معمولا شخص آنچه را که در اطرافش است بیش از یکی می بیند ، و همچنین به صورت چرخان.
فیلترهای چند تصویری بر اساس تعداد تصویری که از یک سوژه ایجاد می کنند متفاوتند و نام های مختلفی نیز دارند :

Image result for Multi – Image Filter

فیلتر مولتی کلوزاپ ( Multi Close – Up )
این فیلتر که به آن دو منشوری نیز گفته می شود از یک سوژه ، در یک زمان دو تصویر درشت ارائه می دهد.

فیلتر سه – پی ( P-3 )
این فیلتر که به آن سه منشوری موازی نیز گفته می شود ، از یک سوژه ، در یک زمان ، سه تصویر موازی ارائه می دهد.

فیلتر سه – تی ( T-3 )
این فیلتر که به آن سه منشوری سه گوش نیز گفته می شود ، از یک سوژه در یک زمان ، سه تصویر به صورت سه گوش ارائه می دهد.

Image result for Hospital gastroenterologist
 
فیلتر چهار- آی ( I-4 )
این فیلتر که به آن پنج منشوری نیز گفته می شود ، از یک سوژه ، در یک زمان ، تصویری در وسط قاب و چهار تصویر در اطراف آن ارائه می دهد.


فیلتر شش – آی ( I-6 )
این فیلتر که به آن شش منشوری هم گفته می شود ، از یک تصویر ، در یک زمان ، یک تصویر در وسط و پنج تصویر در اطراف آن ارائه می دهد.


فیلتر شش – پی ( P-6 )
این فیلتر که به آن شش منشوری موازی هم گفته می شود شش تصویر موازی از یک سوژه ، در یک زمان ارائه می دهد.

Image result for Multi – Image Filter

فیلتر چند تصویری رنگی ( Color Multi – Image Filter )

این فیلترها علاوه بر ارائه چند تصویر از یک سوژه در یک زمان ، آنها را رنگی هم می کند. برای مثال وقتی از سوژه سه تصویر ارائه می دهد ، هر کدام رنگی مخصوص دارند ، مثلا یکی قرمز ، یکی سبز و یکی آبی.  Image result for Cross Filter
فیلترهای کراس ( صلیبی ) ( Cross Filter )

در حالتی که به دلیل ازدیاد منابع نوری در صحنه ، ممکن است تمام یا قسمتی از فیلم سفید شود ، از این فیلتر استفاده می شود. برای مثال زمانی که فیلم بردار مجبور است ، به منظور خاصی در اواسط روز از خورشید فیلم برداری کند. همچنین این فیلترها جلوه خاصی به نور می دهند و فضای زیبایی را ایجاد می کنند.
کار این فیلترها ، آن است که تشعشعات نوری رسیده از طرف منبع نور را ، با تغییر شکل آن از دایره به اشکال دیگر محدود کنند و از شدت آن بکاهند و در عین حال تصویر مورد نظر را به دست دهند.

Image result for Cross screen
این فیلترها در سه نوع هستند:

فیلتر کرس اسکرین  Cross screen )
این فیلتر دارای خطوطی است که وقتی در برابر عدسی دوربین قرار می گیرد ، سبب می شود که روشنایی تند ، در امتداد خطوط آن شکسته شود. این صافی با خطوطی که روی آن است نور را به شکل + در می آورد .


 
فیلتر واری کرس
این فیلتر ، به شیوه فیلتر کرس اسکرین عمل می کند ، اما منبع نور را به شکل ستاره در می آورد.


فیلتر اسنو کرس ( Snowcross Filter )
این فیلتر منبع نور را به شکل دانه های برف در می آورد.

Image result for Cross Filter

فیلتر اسپکترا ( Spectra Filter )

این فیلتر ها علاوه بر تغییر شکل هندسی منبع نور ، شعاع های آن را نیز به رنگ های مختلف تجزیه می کنند. این فیلتر ها به شماره های 2 ، 4 ، 8 ، 48 و 72 وجود دارند.
Related image

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
شنبه 2 اردیبهشت 1396

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی